نقش مهمی در سلامت سوخت و ساز، کنترل وزن بدن، استحکام استخوان‌ها و استقامت در برابر استرس و بیماری‌ها دارند. توده‌ی عضلانی کمک می‌کند قند خون کنترل شود، کیفیت خواب بهتر شود، سلامت روانی تقویت شود و استقامت و بنیه در سطح مطلوبی بماند. بدن انسان بیش از 600 عضله دارد که حدود 40 درصد از وزن بدن را تشکیل می‌دهند. شما می‌توانید با ورزش منظم و تغذیه‌ی سالم، عضلات نسبتاً خوبی بسازید.

همه عضلات از نوعی بافت کشسان که از هزاران، یا ده ها هزار فیبر عضلانی کوچک تشکیل می شود، ساخته شده اند. هر فیبر عضلانی توسط یک عصب کنترل می شود که آن را منقبض می کند. آناتومی عضلات پیچیده است، اما اهمیت آن را نمی توان نادیده گرفت.

سپاسم ها و گرفتگی های مکرر عضلانی می تواند نشانه ای از کمبود منیزیم در بدن انسان باشد. منیزیم یک ماده مغذی مهم برای حفظ سلامت عضلانی است، زیرا استفاده و جذب کلسیم را تحریک کرده و میزان جذب پتاسیم را افزایش می دهد که هر دو عامل برای بهره‌مندی از عضلاتی قوی ضروری هستند.

افزون بر این، منیزیم به جذب قند بیشتر از خون توسط عضلات و دفع اسید لاکتیک کمک می کند. اسید لاکتیک می تواند طی انجام ورزش در عضلات تولید شده و به احساس درد منجر شود.

اگر به طور مکرر گرفتگی های عضلانی را تجربه می کنید، بهتر سطوح منیزیم بدن خود را بررسی کنید. اگر با کمبود منیزیم مواجه هستید تنها کاری که باید انجام دهید افزایش مصرف این ماده معدنی مهم از طریق یک رژیم غذایی سالم یا مشورت با پزشک برای مصرف مکمل است. از جمله مواد غذایی سرشار از منیزیم می توان به غلات، مغزهای خوراکی، لوبیاها، حبوبات، سبزیجات برگدار سبز، و میوه هایی مانند آووکادو و موز اشاره کرد.

پتاسیم به حفظ تعادل مایع و الکترولیت در بدن انسان کمک می کند، که این شرایط برای عملکرد درست عضلانی و عصبی اهمیت دارد.

منابع پتاسیم بدن خود را می توانید با مصرف مواد غذایی سرشار از این ماده معدنی مانند موز، جوانه بروکسل، اسفناج، و لوبیا سفید تقویت کنید. همچنین، پس از مشورت با پزشک می توانید از مکمل استفاده کنید.

سموم مضر موجود در سیگار برای کل بدن انسان ضرر دارند. در حقیقت، نیکوتین می تواند عضلات مختلف را تحت تاثیر قرار داده و زمینه ساز اختلالات عضلانی حاد یا مزمن شود.

افزون بر این، سیگار کشیدن به گردش خون ضعیف در سراسر بدن منجر می شود که به معنای محرومیت عضلات از دریافت مواد مغذی و اکسیژن کافی برای ارائه عملکرد درست است.